e-smm Nedir ?

Serbest meslek erbapları tarafından mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için düzenlenen serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlemesidir. Alıcısına kağıt olarak verilir veya elektronik ortamda gönderilir.

e-fatura Nedir ?

Elektronik ortamda hazırlanan bir fatura çeşididir ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Sadece e-fatura mükellefi olanlara kesilebilir. E-Fatura, Temel Fatura veya Ticari Fatura olarak iki türde gönderilebilir.

Ticari e-fatura Nedir ?

Ticari e-Faturada alıcı faturayı aldıktan sonra Kabul veya Red cevabı verebilir. Alıcı bu tür bir fatura için 7 gün içerisinde cevap vermemiş ise fatura Kabul edilmiş sayılır. Gönderilecek olan e-faturanın Temel mi yoksa Ticari fatura mı olacağı alıcı ve satıcı arasındaki ticari ilişkiye bağlı olarak belirlenir.

Temel e-fatura Nedir ?

Temel e-Fatura, göndericiden çıktıktan sonra alıcıya ulaşır ve alıcısı faturayı kabul etmek zorundadır. Faturayı temel e-Fatura olarak gönderdiğinizde, alıcının onayı beklenmeden kabul edilmiş / onaylanmış olarak kayıtlara geçmektedir.

e-Arşiv Nedir ?

E-fatura sistemine dahil olmayan şirketler veya son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlayan elektronik fatura türüdür. Alıcısına kağıt olarak verilir veya elektronik ortamda gönderilir.


1

Mali mühür


Elektronik kaşe yerine geçer. Kurumsal bir e-imza çeşididir. Eğer tüzel firma iseniz ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.

2

e imza


E-imza, kişinin ıslak imzası yerine geçer. Şahıs firması olarak elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız, başvurunuz e-imza olmalıdır.


Çözüm Ortağımız